Wybór licencji i dadwanie informacji do strony

Jedną z kluczowych informacji na stronie projektu jest oznakowanie tego do kogo należy, kto go prowadzi i na jakiej licencji dostępne są nasze materiały. Poniżej krótka instrukcja jak dodać do naszej strony za pomocą stopki lub wigdetu oznakowanie licencji. Instrukcja opiera się na przykładzie popularnego systemu do prowadzenia stron i blogów WordPress, podobnie możecie zrobić również na innych rodzajach stron.

1. Wybór licencji

Pod adresem http://creativecommons.org/choose/ znajduje się narzędzie wyboru licencji i generowania odpowiednio kodu HTML/XML. Odpowiadając na dwa pytania dotyczące swobód jakie mają dotyczyć danego dzieła oraz wybierając odpowiedni kraj dla autora podejmujemy decyzję o tym jaką licencję nadamy dziełu (na ilustracji wybrano licencję CC Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach, wersja licencji: Polska). Poniżej mamy miejsca na wpisanie danych dotyczących autorstwa, formatu i adresu internetowego dzieła.

1. Pola wyboru licencji (na ilustracji wybrano licencję CC-BY-SA) ikonki „i” podpowiedzą nam co oznacza każde pole licencji.
2. Pola oznaczenia adresu internetowego dzieła oraz autorstw.
3. Pole dostępności treści strony i licencji w różnych językach, jeśli strona wyboru licencji wyświetli się po angielsku to tu możemy przełączyć ją na język polski

Po uzupełnieniu danych i wyborze licencji przechodzimy do strony w
wygenerowanym kodem oraz trzeba opcjonalnymi grafikami, które ilustrują wybraną licencję. Zaznaczamy jedną z nich, a z okna poniżej kopiujemy fragment kodu HTML/XML (poniżej znajduje się również link do pomocy w języku ang.).

2. Wstawienie kodu

Wygenerowany kod możemy dodać do naszej strony na wiele różnych sposobów, najlepiej aby znalazły się kodzie źródłowym strony. Przykładowo w systemie blogowym WordPress, w panelu administracyjnym należy wejść w zakładkę wygląd → edytor. Tutaj możemy wybrać w kodzie którego fragmentu strony chcemy zrobić zmiany. Kod licencji Creative Commons najlepiej dodać do pliku footer.php – będzie wówczas widoczny w stopce każdej podstrony.

Wklejanie kodu do stopki

Jeśli nie mamy dostępu do kodu naszej strony lub nie chcemy dokonywać w nim
żadnych zmian, możemy wykorzystać dostępną w większości systemów zarządzani  treścią
stron internetowych (tzw. CMS) do których należy też WordPress) opcję Widget. Widgety to małe zewnętrzne elementy strony, które możemy do niej dodać. Kod licencji przykładowo możemy wkleić jako wigdet Tekst/HTML (w systemie WordPress, w innych systemach CMS mogą znajdować się w innym miejscu lub mieć inną nazwę). Do wigdetu, który jest pustym boksem wystarczy wkleić tekst i zapisać zmiany. Oba sposoby spowodują, że na naszej stronie pojawi się symbol i tekst licencji według naszego wcześniejszego wyboru.

1. Znajdź na swojej stronie zakładkę Wygląd, a dalej Wigdety.

2. Znajdź wigdet Tekst. Można dzięki niemu umieszczać czysty tekst lub fragmenty kodu HTML. Wigdet wstaw w miejsce w menu bocznym odpowiadającym za jego przyszłą pozycję na stronie np. Sidebar oznacza boczną kolumnę

3. Wstaw kod Creative Commons

3. Sprawdź efekt

Za pomocą widgetu informacja o licencji została wstawiona do tej strony, za pomocą kodu w stopce na stronie problematyka.org

Informacje o edukacjakulturalna

Wszystko to z okazji warsztatów Akademii Orange.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz